Alkohol versus sport

Alkohol versus sport

19 stycznia 2021 Dieta

Alkohol to substancja psychoaktywna o wysokiej kaloryce. Mimo różnych doniesień specjalistów, napoje alkoholowe w żadnym wypadku nie są wskazane dla osób, które pragną zmaksymalizować swoje wyniki sportowe. W dalszej części artykułu dowiesz się jak jeszcze imprezowy bohater może namącić!

Niewiele osób jednak wie, że nie jest on „pobudzaczem, a „depresantem”, a jeden gram etanolu dostarcza 7 kcal energii. Czy to dużo?

Kieliszek(50g) czystej wódki(40%)=110kcal,

kawałek czekoladki(20g) – 113 kcal.

Jak widzisz, upojna noc może całkiem mocno poszargać nasz tygodniowy bilans kaloryczny.

Czytaj dalej, a dowiesz się jaką moc ma alkohol!

1. Już niewielkie dawki alkoholu mogą wpływać negatywnie na wytrzymałość sportowców. Literatura donosi nam, że może on spowalniać cykl kwasu cytrynowego(element procesu oddychania) i prowokuje większe stężenie kwasu mlekowego.

2.Wątroba jest niezbędnym narządem i odgrywa kluczową rolę w wymianie energii, syntezie białek, a także eliminacji toksycznych substancji z organizmu. Długotrwałe i regularne spożywanie alkoholu może skutkować patologiami wątroby, takimi jak: alkoholowe zapalenie wątroby, marskość, stłuszczenie, zwłóknienie.

3.Prawdziwy, pełen słodu jęczmiennego browarek po treningu uzupełni zasób Twoich elektrolitów i doskonale Cię nawodni! Nic bardziej mylnego… w rzeczywistości zawiera ono małą ilość węglowodanów i elektrolitów, która nie wystarczy nam na uzupełnienie glikogenu mięśniowego. Również nie wspiera nawadniania, napój o zwartości powyżej 4% alk. wzmaga wydalanie moczu (Powoduje odwodnienie). Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są piwka 0.0%.

4. Wszystko jest dla ludzi, ale dawka truciznę czyni! Minimalne dawki jedynie rozszerzą Ci naczynia krwionośne. Względnie może nas przygotować do wysiłku, a nawet “wysuszyć” sylwetkę drugiego dnia. Pamiętaj, że jest to działanie DORAŹNE i nie ma żadnego związku z lepszą dyspozycją następnego dnia.

5.Spożywanie alkoholu obniża syntezę białek mięśniowych, czyli uzupełniając puste brzuchy alkoholem i kurczakiem z ryżem opóźnimy całkowitą regenerację naszych mięśni.

6.Oblewając udany trening będzie nam się lepiej spało! No niestety nie… Mimo szybkiego uśnięcia, jakość snu pozostawia wiele do życzenia. Zaburzony zostaje cykl snu, za tym idzie regeneracja i rozwój układu mięśniowo-szkieletowego.

7.Po imprezie nie oszczędzaj się na treningu! Jeśli chcesz się narazić na uszczerbek na zdrowiu… Alkohol zwiększa szansę na kontuzję. Kto nie robił treningu po upojnej nocy niech pierwszy rzuci kamieniem. Pech tak chciał, że akurat po ciężkiej nocy musimy zrobić tą życiówkę w towarzystwie znajomych. Nagły przypływ adrenaliny, krzyki kibiców pozwalają nam na więcej, jednak nie koniecznie uchroni nas przed przekroczeniem granicy. Nic na siłę!

8.W życiu sportowca prędzej czy później przychodzi czas kontuzji. Czasami bardzo poważnej. Przerwy w treningu wzmagają apetyt na “lekkie” folgowanie. Szczególnie kiedy wszystko wali się na łeb, na szyję. Niestety trunki wysokoprocentowe nam nie pomogą. Przy ich pomocy zachodzi ograniczenie odpowiedzi przeciwzapalnej organizmu, rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi w kierunku urazu. Większy obrzęk = większy problem.

9.Testosteron i kortyzol. Dwa, w pewnym sensie przeciwstawne hormony odpowiadające za kontrolę nad syntezą białek mięśniowych. Szczególnie ważny punkt przy budowaniu „bazy” siłowej w okresie akumulacji. Alkohol zmniejsza stosunek testosteronu do kortyzolu co oznacza większy poziom „hormonu stresu”.

Świadomość w pewnym sensie jest kluczem do sukcesu. Zapewne nikt po tym wpisie nie przestanie pić alkoholu, lecz mam nadzieję, że stanie się choć troszkę bardziej świadomy!

Barnes, M. Alcohol: Impact on sports performance and recovery in male athletes. Sports Med 44(7): 909-919, 2014.

O’Brien, C, and Lyons, F. Alcohol and the athlete. Sports Medicine 29(5): 295-300, 2000. 

Prat, G, Adan, A, Sanchez-Turet, M. Alcohol hangover: A critical review of explanatory factors. Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental 24: 259-267, 2009. 

Alcohol metabolism: An update. Alcohol alert. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism. 2007. 


Autor:

Bartosz CierplikowskiBartosz Cierplikowski – trener personalny, trener przygotowania fizycznego, a przede wszystkim pasjonat szeroko pojętej aktywności fizycznej, biegacz oraz pasjonat biegania od ponad 10 lat.
bk.cierplikowski@gmail.com