Bieżnia elektryczna – czy warto?

Bieżnia elektryczna – czy warto?

23 stycznia 2019 Trening

Zima oznacza kłopoty dla biegaczy. Czy ruszać na trening, gdy za oknem minusowe temperatury, nawierzchnia powodująca piruety w powietrzu? Czy może zaprzestać treningu i wyczekiwać wiosny? Jest jeszcze trzecia opcja: urządzenia stacjonarne. Na rynku znajdziemy szeroki wybór bieżni elektrycznych. Jakie są ich zalety, a co może w nich zniechęcać?

Ten artykuł będzie miał charakter poradnikowy. Spróbujemy wspólnie przybliżyć wam największe plusy i minusy korzystania z bieżni elektrycznej. Trening na taśmie może być formą wysiłku, która akurat Tobie przypadnie do gustu.

Oto 5 powodów przemawiających za bieżnią elektryczną:

1. Niezależność od warunków atmosferycznych

Wszystko, czego potrzebujesz do treningu, to bieżnia. Nie musisz nawet nigdzie wychodzić, jeśli masz taką w domu. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na bieżnię elektryczną, znajdziesz ją w niemal każdym klubie fitness. Nie ma znaczenia, czy za oknem będzie wichura, ulewa, czy dziesięciostopniowy mróz. Na bieżni będziesz mógł się cieszyć w pełni swoim treningiem. Nie musisz się obawiać o zaspy, ciapę, czy lód na szlakach. Na taśmie możesz puścić swoją ulubioną playlistę i delektować się pokonywanymi kilometrami.

2. Wygoda i komfort użytkowania

Bieżnia elektryczna to bardzo komfortowe rozwiązanie. Tego typu urządzenie posiada silnik, który wprawia w ruch cały mechanizm. Zwykle, bieżnie elektryczne oferują szeroki wachlarz możliwości treningu. Jeśli chcesz zrobić sobie trening interwałowy, bez problemu maszyna zmusi Ciebie do wysiłku. Chcesz tylko pospacerować? Pewnie, możesz to zrobić na taśmie. Jeśli dysponujesz sprzętem, który pozwala na wspinanie, będziesz mógł również wpleść nieco górskich wycieczek do swojego treningu. To wszystko osiągniesz na jednej maszynie, nie ruszając się z miejsca. Brakuje Ci dzisiaj mocy? Na bieżni elektrycznej zwyczajnie przerywasz trening i możesz iść pod prysznic.

3. Większe bezpieczeństwo

Bieganie w terenie zwykle wiąże się z ryzykiem. Jeśli biegasz po pracy, w zimie zwykle już jest ciemno. Nie zawsze jednak masz gwarancję, że droga, po której będziesz biegać, będzie w pełni oświetlona. Bieganie po pustym, nieoświetlonym parku może przyprawiać o ciarki. Biegając na bieżni w klubie czy w domu nie będziesz mieć tego problemu. Poza tym, na bieżni znacznie trudniej się poślizgnąć, czy skręcić kostkę. Dodatkowo, bieżnia sprzyja wszystkim biegaczom, którzy lubią biegać na boso. Na bieżni nie uświadczysz żadnych kamieni, czy rozbitego szkła, które może Ciebie zranić.

4. Znacznie mniej obciążone stawy

Bieganie naraża twoje stawy na ból. Szczególnie ten rodzaj wysiłku uprawiany na miejskich kostkach brukowych i płytach chodnikowych. Pas bieżni ugina się lekko pod nami, dzięki temu amortyzuje część ruchu. Biodra i kolana przyjmują znacznie mniejsze obciążenie, co przekłada się na mniejszą liczbę kontuzji.

5. Utrzymanie tempa

Dzięki specyfice bieżni elektrycznej, będziesz zmuszony utrzymywać stałe tempo. Bieżnia może być dla Ciebie więc dobrą nauką, jeśli masz problem z bieganiem „równo”.

Bieżnie elektryczne mają też swoje wady. Oto 5 argumentów przemawiających przeciwko tym maszynom:

1. Nuda

To prawdopodobnie najczęściej spotykana wada bieżni. Tak, bieganie na bieżni elektrycznej bywa nudne. W końcu przez cały czas biegniesz na tej samej taśmie, w tym samym pomieszczeniu, a wokół niewiele się zmienia. Choć możesz próbować pokonać nudę swoją ulubioną muzyką, podkastami, czy telewizją, nie każdemu odpowiada monotonia bieżni elektrycznej.

2. Brak wolności

Wygoda i bezpieczeństwo to zalety bieżni. Zwykle jednak idą one w parze z brakiem wolności. Tak też jest w tym przypadku. Jeśli używasz bieżni elektrycznej na siłowni, może się okazać, że musisz poczekać, aż jakakolwiek się zwolni, zanim zaczniesz swój trening. Jesteś wtedy uzależniony od innych użytkowników. Poza tym, gdy za oknem jest ładna pogoda, bieganie na bieżni wydaje się znacznie mniej atrakcyjne.

3. Cena

Nie ma co się oszukiwać: bieganie na bieżni elektrycznej kosztuje. Często nie mało. Jest taka prawda o bieganiu, że wystarczy mieć buty i już można uprawiać ten sport. Nieco inaczej sprawa się ma z bieganiem na bieżni. Jeśli chcesz robić to w swoim domu, musisz liczyć się ze sporym wydatkiem, bowiem tego rodzaju narzędzia nie są tanie. Nawet jeśli chcesz biegać na siłowni, ciągle musisz opłacić karnet.

4. Dyskomfort

Owszem, posiadanie bieżni elektrycznej wydaje się wygodne. Takie też jest, musisz jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim potrzebujesz dobrej klimatyzacji w pomieszczeniu, bo inaczej bieg stanie się męką. Do tego, jak już skończysz trening na bieżni, czujesz, jakby cały świat wokół falował. Twój błędnik wariuje po takim rodzaju wysiłku, przez co pierwsze chwile po zejściu z taśmy mogą być nieprzyjemne.

5. Brak naturalnych warunków

Jeśli trenujesz do maratonów, czy innych biegów ulicznych, bieżnia nie zastąpi tobie treningu w terenie. Brak możliwości do adaptacji do trudnych warunków może spowodować, że nie poradzisz sobie później z wiatrem czy opadami deszczu.

Bieżnia elektryczna ma dużo zalet, ale też kilka wad. Urządzenia te mają swoich oddanych zwolenników, ale nie brakuje też przeciwników tego rozwiązania. Warto jednak rozważyć ją przynajmniej jako uzupełnienie treningu. Szczególnie w zimę. Nie pozwól, by warunki atmosferyczne powstrzymywały Ciebie przed uprawianiem tego, co kochasz.

Tagi: